PRÁT, ČI NEPRAT – TO JE, OČ TU BĚŽÍ

PRÁT, ČI NEPRAT – TO JE, OČ TU BĚŽÍ

Kladete si otázku, jak vyčistit skvrny a nečistoty na školním batohu vašich ratolestí? Zde je několik základních doporučení, jak pečovat o produkty BAAGL a prodloužit tak jejich životnost.

Je možné batoh či aktovku prát v pračce?
Ačkoliv se mechanické praní jeví u různých druhů našich batohů vzhledem k jejich tvaru a velikosti jako nejsnazší řešení, praní v pračce v zájmu zachování všech vlastností batohů a aktovek nedoporučujeme. Proč?

Praní v pračce může oproti ručnímu praní batoh či aktovku významně poškodit a zhoršit jak ergonomické, tak technické vlastnosti výrobku.

 • Ždímání při vysokých otáčkách může mít neblahý vliv na zachování původního tvaru a struktur.
 • Při použití silných chemických prostředků hrozí zhoršení kvality barev, tisku, reflexních prvků či impregnace.
 • V ohrožení jsou při praní v pračce také popruhy, speciální magnetické přezky a jiné aplikace, které se mohou snadno poškrábat.
 • Dojde-li v důsledku mechanického praní k viditelnému poškození výrobku, nevztahuje se na něj záruka a výrobce nemá povinnost uznat reklamaci.


Batohy a aktovky BAAGL proto doporučujeme v zájmu zachování všech jejich vlastností umývat za pomoci teplé vody a tekutého mýdla či jemných pracích prostředků. Ideálními pomocníky pro vyčištění skvrn z našich batohů jsou jemné kartáčky, nepoužité houbičky na nádobí nebo dnes již v drogeriích běžně dostupné houbičky z nanovláken. Takto očištěný batoh posléze důkladně osprchujte vlažnou vodou a nechte samovolně uschnout zavěšený na sušáku. Sušička, topení či přímé slunce nejsou pro vysušení batohu vhodné, jelikož mohou vést k deformaci tvaru či vyblednutí barev. Vzhledem k pestré paletě materiálů se při čištění batohu vždy řiďte příslušnými pokyny výrobce uvedenými na cedulce daného produktu. Shrňme si tedy ta hlavní doporučení:

 • Nejšetrnějším způsobem odstranění skvrn z batohu je ruční praní mýdlovo vodou
 • K odstranění skvrn jsou vhodné běžně dostupné nano houbičky, případně nepoužitá houbička na nádobí či jemný kartáček.
 • Po vyčištění je dobré batoh osprchovat vlažnou vodou, nechat odkapat a samovolně uschnout zavěšený na dobře větraném místě.
 • Při praní respektujte pokyny výrobce uvedené na cedulce daného výrobku.


Když nepomůže ruční praní
Když k odstranění skvrn nepostačí ruční praní mýdlovou vodou, je možné vyzkoušet speciální přípravky na odstraňování skvrn. V takovém případě doporučujeme přípravek nejdříve použít na méně viditelném místě, abychom se ujistili, že látku nezničí.

K odstranění zápachu je pak vhodný octanový roztok z vlažné vody či jedlá soda, kterou batoh posypeme v místě znečištění nebo zápachu (popruhy, kapsa na svačinu) a necháme působit 24 hodin. Posléze stačí prášek vyklepat nebo vyluxovat.

Pokud se i přes výše uvedená upozornění rozhodnete pro praní v pračce, volte co nejšetrnější program praní (bez ždímání) při nízkých teplotách a bez použití pracího prášku. Dojde-li v důsledku nešetrného praní a čištění agresivními prostředky k viditelnému poškození výrobku, nevztahuje se na produkt záruka a výrobce nemá povinnost uznat reklamaci.

Jak prodloužit životnost batohu?
Aby vašemu dítěti batoh nebo aktovka vydržely co nejdéle a nesnížila se jejich funkčnost, vyplatí se dodržovat několik jednoduchých zásad nenáročné údržby. Ptáte se, jaké to jsou? Jako vodítko vám opět poslouží informace od výrobce, kde je uvedena například maximální nosnost apod. Při dlouhodobém přetěžování může dojít k povolení švů nebo poškození zipů. Životnost zipů lze prodloužit jejich občasným očištěním za pomoci jemného kartáčku, kterým odstraníte všechen prach a nečistoty. Chcete-li zajistit nepromokavost, lze batoh ošetřit impregnačním sprejem.

 • Dodržujte maximální nosnost batohu.
 • Chcete-li předejít zasekávání zipů, očistěte ulpívající prach a nečistoty pomocí jemného kartáčku.
 • Pro vyšší ochranu před deštěm doporučujeme batoh po každém ručním praní naimpregnovat.


S trochou péče může batoh vašemu dítě dobře sloužit i několik let a stále bude vypadat jako nový. Podrobnosti k jednotlivým produktům a jejich parametry naleznete na stránkách https://baagl.cz/.

z Blogu odvahy

Čím větší, tím lepší… a taky lehčí! Seznamte se s batohy Coolmate

Jako každý rok i letos rozšiřuje BAAGL svou kolekci o novinky, které se pyšní řadou inovací a vychytávek stejně jako...

Ergonomie, design a udržitelnost! To je naše nová kolekce městských batohů!

Navzdory alarmujícím zprávám o množství produkovaného odpadu, tajících ledovcích a vymírajících živočišných druzích se chování populace na planetě Zemi razantním...

Jak správně nastavit batoh nebo aktovku? Zeptali jsme se fyzioterapeutky Ivy Bílkové

Váš prohlížeč nepodporuje video tag. Věděli jste, že v souvislosti se špatným nastavením a užíváním aktovky či batohu hrozí dítěti...

BAAGL je takové moje dítě

S designérkou a brand manažerkou Marií Malákovou o budování úspěšné značky, výchově dcery a českém designuNarodila se v Chomutově jako...

Představujeme nový produkt – dětské bačkůrky BAAGL & FARE!

Hledáte pro své dítě kvalitní bačkůrky? Už nemusíte! BAAGL rozšiřuje sortiment o ergonomické dětské přezůvky vyrobené ve spolupráci s renomovanou českou...

HARRY POTTER KOUZLÍ S BAAGLEM!

Také máte doma školáka, jenž čeká na svůj dopis z Bradavic? Přeneste se s námi do jedinečného světa čar a...

JAK SPRÁVNĚ VYBRAT AKTOVKU? PORADILI JSME SE S FYZIOTERAPEUTKOU

Období prázdnin, které jsou prakticky za dveřmi, znamená pro mnohé rodiče také čas, kdy se začínají poohlížet po nové školní...

PŘIPRAVTE SE NA NOVÝ ŠKOLNÍ ROK UŽ PŘED PRÁZDNINAMI!

Jak děti správně namotivovat, aby po prázdninách zvládly plynulý přechod do školních lavic? Na co je připravit? A jak je...