TIP č. 5 - DOMÁCÍ UČENÍ
Cestou domácího vzdělávání se dobrovolně vydala jen malá část rodin, najednou se ale týká všech rodičů a dětí! Přestože to vůbec není snadné, obavy nejsou na místě. Tady je pár jednoduchých tipů k lepšímu zvládání nenadálé situace:
Snažte se zachovávat pravidelný denní režim
Zejména pro mladší děti jsou důležité rituály, proto si stanovte – třeba společně – pravidelný režim dne, který bude všem vyhovovat. Naplánujte do rozvrhu i hraní, kreslení, povídání, přípravu jídla, odpočinek či volnou zábavu. Čas na práci a čas na zábavu ale není třeba vždy striktně rozlišovat. Vždyť i práce může být zábava (např. při pečení si děti procvičí váhové jednotky, převody jednotek, odhad množství, prozkoumají, jak je to s váhou vody či oleje apod.). Čas věnovaný úkolům by měl být doma výrazně kratší než ve škole (prvňáčkům stačí hodina až hodina a půl, druháčkům maximálně dvě hodiny atd.).
Zohledněte individuální učební styl a zájmy svého dítka
Využijte toho, že doma lze dítěti výuku mnohem více individuálně přizpůsobit! Pokud je například vaše dítě tzv. typ zrakový, pamatuje si nejlépe to, co vidí napsané nebo na obrázku. Proto lze při učení efektivně využít různobarevné kartičky (s vyjmenovanými slovy, násobilkou, daty…), podtrhávání, značky, myšlenkové mapy apod. Typ sluchový si dobře pamatuje, co slyší, a tak mu pomohou audio nahrávky, rozhovor s vámi, diskuse apod. Konečně typ pohybový a hmatový si potřebuje všechno osahat, vyzkoušet, potřebuje chodit, tleskat, skákat (týká se především malých dětí)… Výrazná gesta také přispějí k dobrému zapamatování.
Zorientujte se v úkolech a stanovte si plán jejich plnění
Sepište si seznam úkolů – žáček tak bude mít vše pěkně na očích. Může si také označovat úlohy, které již splnil. Pokud ho necháte vybrat, čím chce začít, bude to mít pozitivní vliv na jeho motivaci a chuť do práce. Zatímco ve škole platí jasná pravidla, doma taková zavedená nemáte, proto se nabízí příležitost naučit děti plánovat a ukázat jim, jak si zorganizovat čas.
Přenechejte dítěti iniciativu a část zodpovědnosti
Nechte děti, aby si samy nachystaly pomůcky, učební materiály, naplánovaly si práci… Povzbuzujte je také v komunikaci s učitelem nebo spolupráci se spolužáky a kamarády. Lépe tak budou zvládat izolaci a zároveň se mohou poradit s vrstevníky, pokud si s něčím nevědí rady. Dost možná zjistíte, že je vaše dítě mnohem samostatnější, než jste si mysleli.
Zachovejte klid a nadhled
Ke školní přípravě dětí se pokuste přistupovat se zdravým rozumem. Důležité je nepodlehnout tlaku a nesnažit se nahradit paní učitelku nebo za každou cenu zvládnout všechny zadané úkoly. Nezapomínejte, že rodinné vztahy a pohoda jsou víc než plnění školních povinností!
Zábávné hry pro předškoláky naleznete zde.