Období prázdnin, které jsou prakticky za dveřmi, znamená pro mnohé rodiče také čas, kdy se začínají poohlížet po nové školní výbavě pro své dítko. A pokud máte doma budoucího prvňáčka, je otázka správného výběru aktovky či batohu jistě klíčová.
Možná pro vás bude překvapením, že vedle kritéria zdravotní nezávadnosti aktovky je pro zdravý vývoj pohybového aparátu dítěte neméně důležité její správné nastavení.
Úžasný výběr ergonomických aktovek a batohů, stejně jako návod, jak je správně nastavit, najdete na stránkách české značky BAAGL nebo v její značkové prodejně.
Co dále při výběru aktovky zohlednit? Ptali jsme se člověka z nejpovolanějších.
Minimální váha a ergonomie především
Nejdůležitějším kritériem, na které bychom se při výběru aktovky měli zaměřit, je podle fyzioterapeutky Ivy Bílkové z FYZIOkliniky výchozí váha. Ta by se měla v případě prvňáčků pohybovat od 800 do 1200 gramů. „Obratle dětí obsahují růstovou chrupavku, která roste do výšky, a pokud je obratel zatížený tlakem váhy aktovky nebo jakéhokoli jiného břemene, musí chrupavka růst proti odporu, což může způsobit její deformaci. Zároveň u dětí ještě není vytvořený silný svalový aparát,“ vysvětluje Iva Bílková. Zároveň upozorňuje, že na váhu je důležité dbát i při naplnění aktovky – celkově by neměla přesáhnout 15 % hmotnosti dítěte.
Velmi důležitým parametrem jsou dále ergonomicky tvarovaná záda kopírující anatomické zakřivení páteře. Aktovky splňující nejpřísnější ergonomické požadavky disponují takzvaným ITC certifikátem potvrzujícím kvalitu výrobku. Na etiketě bývá rovněž vyobrazena silueta páteře.
Popruhy a polstrování pro pohodlné nošení
S ohledem na křehkou konstituci dětí v raném školním věku nesmíme opomíjet ani šířku popruhů, jež musejí být dostatečně široké, aby byla váha aktovky rozložena přes celá záda. Vnitřní strany popruhů by měly být polstrované, z hladkého a jemného materiálu, aby nedocházelo k odřeninám. Nezbytnou součástí by měl být rovněž hrudní pás zajišťující rozložení váhy aktovky na celý trup.
„Aktovka by měla být vybavena širokými a dobře polstrovanými popruhy ve tvaru písmene C nebo S, aby popruh nezasahoval do ramenního kloubu a dítě mohlo při chůzi volně pohybovat rukama. Zároveň by váha měla být posazena i na klíčních kostech, aby popruhy nebyly zařezané do trapézů. Výška batohu by měla být od ramen po pánev,“ radí dále Iva Bílková. Pokud chcete, aby aktovka s dítětem v průběhu školní docházky tzv. rostla, poohlédněte se po takové, která je vybavena posuvným zádovým systémem ERGO ADJUSTABLE SYSTEM.
Praktické vychytávky
Minimálně pro mladší školní děti je vhodné zvolit aktovku s pevnou konstrukcí a zpevněným dnem, aby dokázala sama o sobě stát. A co dalšího by nemělo chybět? Určitě bezpečnostní reflexní prvky, povrchy z nano materiálů, které zabraňují pronikání vlhkosti a snadno se čistí. Osvědčené je rovněž potažení vnitřní strany batohu nepropustnou polyuretanovou vrstvou, použití lehkých materiálů s odvětrávacími lištami, aby se dětem nepotila záda, a vhodné uspořádání vnitřních přihrádek, které umožní umístění nejtěžších věcí těsně k zádům.